Hållbart in i framtiden - Välkommen till Wapnö Gård!

 

Välkommen till en öppen gård!

Wapnö AB
Wapnö Gård 215
305 91 HALMSTAD
Telefon: 035-299 0300
Fax: 035-12 55 98
E-post: wapno@wapno.se
Org. nr. 556105-5228

___________________________________

Konferens, mässor, besök, hotell, restaurang

035-299 0390
slottet@wapno.se

Lasse Pedersen
Restaurangchef/försäljning
035-299 0395
lasse@wapno.se

Ann Christin Bengtsson
Mässansvarig/Försäljning konferens, besök m.m.
035-299 0391
annchristin@wapno.se 

Ahmady Sangaré
Kökschef
035-299 0394
slottet@wapno.se

___________________________________

Gårdsbutik

035-299 0360
gardsbutik@wapno.se

___________________________________

Försäljning livsmedel

Per Molin
Försäljningschef
035-299 0306
per@wapno.se 

Peter Carlsson
Mervärdesambassadör/Säljare
035-299 0313
peter2@wapno.se

___________________________________

Logistik & Order

Försäljning/Order
Tel: 035-299 0310
E-post: order@wapno.se
Fax: 035-125509

Anders Hanson
Logistikchef
035-299 0314
anders@wapno.se

___________________________________

Gårdsmejeri

Claus Frederiksen
Mejerist
035-299 0371
mejeri@wapno.se

___________________________________

Gårdschark

Mick Ekegren
Charkansvarig
035-299 0316
mick@wapno.se 

___________________________________

Gårdsbryggeri och Gårdsmälteri

Juha Välitalo
Bryggare
035-299 0350
juha@wapno.se

___________________________________

Företagsfunktion

VD
Lennart E. Bengtsson
035-299 0301
lennart@wapno.se
wapno@wapno.se

Fax: 035-12 55 98

Ekonomiavdelning
Bert-Göran Persson
Ekonomiansvarig
035-299 0302
bert-goran@wapno.se

Ammi Melin
Ekonomiassistent
035-299 0303
ekonomi@wapno.se

faktura@wapno.se

Kvalitet, labb, marknad, press
Paulina Stenman
Kvalitets- och kommunikationsansvarig
035-299 0304
paulina@wapno.se 


___________________________________

Division lantbruk

Växtodling
lennart@wapno.se

Djur
Jörgen Johansson
Ladugårdsförman
035-299 0321
jorgen@wapno.se






 
 

Wapnö AB


I mer än tjugo år har Wapnö utvecklat ett eget ekologiskt kretslopp på gården. God djuromsorg, smakupplevelser
och hållbar miljö har länge varit självklarheter. Det är därför du
inte hittar någon liknande gård i Sverige, eller kanske ens i världen. Välj mat från Wapnö så minskar
du dina Co2-avtryck. Varmt välkommen till vår öppna gård
och upplev hållbarhet på riktigt.

English >>

 

Kontakta oss


Wapnö AB, Wapnö Gård 215
305 91 HALMSTAD

Telefon 035-299 0300
Fax 035-12 55 98
wapno@wapno.se

Hotell & Restaurang: 035-299 0394
Gårdsbutik: 035-299 0360
Besök & Mässor: 035-299 0300

Hitta oss:

GPS-koordinater:
WGS84:
N 56° 42.742' E 012° 50.391'

RT90:
X: 6291189  Y: 1318430

Vägbeskrivning >>

Härproducerat® från Wapnö


Gott med gott samvete direkt från gården.
Wapnö Mejeriprodukter
Wapnö Öl
Wapnö Chark
Wapnö Mjöl
Wapnö Grönsaker

Och mycket mer

Öppen gård


Öppen gård för besök av enskilda konsumenter att på egen hand titta runt vardagar och lörd. mellan 10-16. Genom visningsfönster ser du djurens vardag medan mejeriets verksamhet avtar under dagen. Mjölkningen i karusellen mellan kl. 08-12. Vid  pågående Wapnö mässa gäller mässans inträde. 

Grupper, bussar och studiebesök gäller bokning
tel. 035-299 0300.